Molitan jako základ pro domácí tvoření

Někteří z vás si možná vybaví své dětství – léta strávená v mateřské školce, kde byl dostatek hraček a technických pomůcek pro tvořivou zábavu. Častokrát jste se tu mohli setkat s různými měkkými prolézačkami, skládacími hady, miniaturními domečky, bránami, sedáky, a kostkami. Základ těchto variabilních komponentů tvoří molitan.
postel pro panenku.jpg

Dopravní hřiště z molitanových desek

Vyřazené postelové matrace, nebo molitanová metráž, se nařežou na přesné rozměry destiček, aby po vyskládání na sebe vytvořily přesný tvar geometrické krychle. Ideální je rozměr 40 x 40 cm. Dalším krokem je vytvoření potahu. Základní linie se ovine po obvodu krychle, což je obdélník, a horní a spodní protilehlé stěny mají tvar čtverce. Po obvodu obou čtverců a podél delších stran obvodového obdélníka se našije plastový zip, který pak celou krychli uzavře. Počet krychlí záleží na velikosti hrací plochy, dětem obvykle postačí devět až šestnáct kostek, záleží pochopitelně také na ceně a dostupnosti potahového materiálu.
Závěrečnou fází je vytvoření silnice. Na jednu stěnu krychle se z tmavé látky našije na potah silnice, a to tak, aby spojením více krychlí k sobě vznikal variabilní tvar. Mohou to tedy být rovné úseky, křižovatky, zatáčky, kruhové objezdy. Pečliví tvůrci mohou dětem tyto tmavé silniční pruhy vyzdobit i středním dělicím pruhem, případně bílou či žlutou krajnicí zdravotně nezávadnou akrylovou barvou.
potah matrace.jpg
Na zbývající strany krychliček lze našít dopravní značky, nebo písmena a číslice, a z nich se již předškolní děti mohou učit prvotní symboly, které je budou provázet celý život. A molitan? Ten pravděpodobně také, neboť jde o vděčný, velmi měkký, poddajný a trvanlivý materiál, a pochopitelně zdravotně nezávadný. Z kostek si tedy děti mohou vystavět dopravní hřiště a jezdit po něm s autíčky, nebo vytvořit hrací plochu pro své dovádění. Jejich bezbřehá fantazie jim jistě dovolí tvořit další nápadité stavby – hrady, domečky, stěny, bazény, co je zkrátka napadne.